Задействащи храни - врагът на потискането на апетита
Какво са задействащите храни?
Задействащите (апетита) храни са един от най-големите врагове на диетите!
Яденето на задействащи храни прави по-вероятно да ядете още повече от същите задействащи храни или от други изключително вкусни храни, особено солени и сладки изкушения. И това може да развали ефекта и от най-добрия режим и диета.
Тоест, яденето на такава "задействаща" храна отключва апетита и вие вместо малко междинно хранене, правите едно много по-голямо хранене, с повече калории.
Пример: Повечето хора не ограничават приема на фъстъчено масло до размера на порцията от две супени лъжици. Ако сте любител на фъстъченото масло и го ядете с лъжица, натрупвате фъстъчено не върху най-малката, а върху най-голямата лъжица и изяждате.
Някои хора преценяват точно лъжицата, други надценяват и препълват, което води до доста повече изядени калории. Ето моето изчисление за 12 седмична програма:
- x 5 дни в седмицата ядене на фъстъчено масло;
- x допълнителна половин супена лъжица (която не се отчита на хранене);
- това са допълнителни 48 ккал за всяка половин с.л.
Пример за добавянето на тази задействаща храна в 12 седмична хранителна програма:
- x 2 дни в седмицата допълнително хранене, предизвикано от задействаща храна;
- това са х 250 kcal на допълнително хранене;
- При това, тези 250 калории са най-оптимистичния вариант, нещо което повечето хора с лекота прехвърлят!
За 12 седмици това са общо 6000 калории повече, което довежда общата калоричност на тези епизоди с фъстъчено масло до 8880 калории. При 3500 калории на килограм мазнини, без да се вземат предвид други фактори, това са около 2,5 килограма мазнини.
Апетитът идва с яденето - българска народна поговорка
Проблемът е, че яденето на нещо вкусно което обичаш, може да доведе до ядене и на още нещо вкусно към него. И така, хапването на някакъв десерт или наградка може да ви доведе до хапването на още нещо (с което предишното става още по-вкусно). И тези калории в повече ВЕЧЕ са голям проблем.
Примери за задействаща апетита храна:
- Ядем нещо здравословно и нискокалорично, като кисело мляко или Скир, но добавяме към него и топинг, или захар, или сушени плодове. Защото Скирът не е особено вкусен самостоятелно. Но с тях вече Скирът се превръща в сладкиш.
- Хапваме фъстъчено масло, но още с първата лъжица ни се дояжда още и изяждаме 3-4 преди да се усетим. А то е калорично.
- Хапваме фъстъчено масло, но то е много по-вкусно с нещо сладко към него. И така добавяме още и топинг, желе, сладкиш или бисквита. Аз го ям с протеиново барче, но дори така, това си е едно допълнително хранене, което лесно стига до 500-600 допълнителни калории.
- Хапваме Скир или кисело мляко (или фъстъчено масло, или друго), но понеже сме хитри, добавяме към него нещо сладко, но без калории, подсладено с нискокалоричен подсладител. Проблемът е, че с добавянето на този подсладител, "нещото" става още по-вкусно. И неусетно, ние изяждаме доста повече калории. Още повече, подсладителите ни пристрастяват още повече към това да ядем сладко. Така че, много по-добре е изобщо да не ядете сладко (ех, иска ми се и аз да съм от тези щастливци).
- Да не ям нищо сладко (или нищо много вкусно), е много по-лесно за мен. Защото хапна ли нещо много вкусно, което обичам, ми се дояжда още повече и рядко спирам до само една хапка.
Потискане на апетита при диетите и храните
Някои храни и фибри могат да потискат апетита, или да ви дадат ситост за дълъг период от време, така че да нямате апетит. Най-известния пример са белтъчините - навсякъде пише "яж повече протеин" и ще си сит за по-дъллго време, ще отслабнеш, ще си по-силен и ще имаш повече енергия. Повече информация има тук - нарича се високо протеинова или нисковъглехидратна диета.
Но най-потискащи апетита са фибрите като Псилиум Хуск - неслучайно всички манекинки и гимнастички ги ползват всеки ден. Пълна информация за тях има тук: Псилиум Хуск фибри.
Какво още да направим за диетата и апетита си?
Малките неща се натрупват с времето. Това не е пиршеството веднъж месечно (cheat day), което правим, а са обикновено малките навици, които се натрупват с времето. За щастие, добрите навици също се усвояват с времето. Така че всеки път, когато практикувате умереност или сдържаност в диетата си и успеете, това поведение се врязва в потенциален навик.
Повечето хора имат задействащи храни - специфична храна, която ги кара да ядат още повече храна. Осъзнаването коя е тази тази храна може да подобри връзката ви с нея: някои хора са предпазливи и умишлено ограничават приема си на тази храна, докато други не я държат вкъщи или избягват да я купуват като правило, а много малко от нас са в състояние да се хранят интуитивно, като ядат от храната само когато им се яде.
Има много различни стратегии и вие трябва да намерите тази, която работи най-добре за вас и вашето тяло и начин на живот. Внимавайте с "интуитивното" хранене - то се удава само на слабите, злоядите и хората с бърз метаболизъм. Ако вие сте пълни, то значи вие имате апетит. И "интуитивното" хранене НЕ е за вас.
Не оставяйте камък необърнат и диетата си в хаос - от това зависи начина ви на живот и качеството ви на живот, здравето ви и външния ви вид. Здравословните проблеми не винаги имат спретнати и подредени обяснения. Необходимо е да се открие опорна точка, от която се определя резултатът. Дори ако смятате, че се храните добре, спите страхотно, тренирате и т.н., не е зле да проучите отново всички възможни аспекти.
Като задействащите храни и потискането на апетита са само два от тях. Сега вече знаете как, действайте!