Коя марка протеин и как се познава качествения протеин?
Кой е най добрият протеин
Най-добрия протеин за качване на мускули, е суроватъчния. Знаете, че протеините са изградени от аминокиселини. Най-важните за изграждането на мускулите аминокиселини са незаменимите аминокиселини с разклонена верига (BCAA) - Левцин, Изолевцин и Валин, плюс останалите есенциални аминокиселини лизин, треонин, фенилаланин, триптофан, метионин и хистидин - общо са 9 на брой.
И именно суроватъчния, е с най-добри съотношения на тези аминокиселини за мускулен растеж.
С нарастването на разходите за протеин на прах, нараства и броя на компаниите за добавки, които не винаги играят честно. Затова, по-важно от всякога е да сте наясно с покупките си и марките от които пазарувате.
Днес искам да хвърля светлина върху цели ЧЕТИРИ тактики и хитрости, които тези компании използват, за да подведат нас потребителите, когато става въпрос за закупуване на протеин на прах.
Познаването на тези тактики ще ви помогне да купувате само качествени продукти, и в същото време да спестите пари.
1. Суроватъчен "изолат" с качеството и чистотата на концентрат.
Суроватъчния протеин може да е по-евтиния и с по-ниско качество суроватъчен концентрат (WPC) или по-скъпия и с по-високо качество изолат (WPI).
Изолатът е по-чист (съдържа по-малко мазнини, захар, лактоза и въглехидрати) и доста по-скъп, като обикновено е с над 80-82% протеиново съдържание, има изолати и с до 97% чистота. Суроватъчния концентрат е по-малко пречистен (съдържа повече мазнини и въглехидрати) и е по-евтин, съдържа протеин обикновено между 70 до 80%.
Стандартите за качествени суроватъчни протеини са:
- Суроватъчен концентрат: 70 до 77% за овкусен протеин и 75 до 80% за неовкусен.
- Суроватъчен изолат: 80 до 93% за овкусен протеин и 84 до 97% за неовкусен.
Има много некоректни марки, които ни лъжат право в лицето, че продукта им е качествен и пречистен изолат, а всъщност... е с качествата на най-обикновен концентрат, при това обикновено е с по-ниско качество дори от средния концентрат.
Да, явно е че трябва да четем внимателно етикетите!
Ако видите, че даден протеин претендира че е изолат, но има 70-71-75% протеиново съдържание, това е чиста измама. Това не е никакъв изолат, а най-обикновен концентрат или в най-добрия случай концентрат смесен с малки количества изолат. Сравнете го с най-качествените суроватъчни концентрати, които са с до 81% съдържание на белтъчини!
Реално, това което пише на етикета на подобни продукти, не е истина и съответно не се знае, дали и останалото на етикета е вярно. Тази тактика се ползва от много китайски производители, продаващи евтин протеин, а също и от някои полски и дори Български производители, и тези марки се продават много в България!
Не мога да спомена точните имена на тези български продукти, защото това би било повод за много хейт и предлог веднага да започнат да водят съдебни дела срещу нас, но суроватъчен изолат със само 70% бълтъчини в него не е никакъв изолат. Ако наистина те наричат това изолат, то това трябва да е най-допотопната технология за пречистване на протеин в света.
Добре, 70% протеин, 1% захари, 1% мазнини, а останалите до 100% какво са? Аз не искам да вкарвам подобни неща в тялото си, а вие? Стойте далеч от такива продукти!
2. "Премиум" протеин с добавени аминокиселини - Amino Spiking.
Когато протеиновите прахове се тестват за целите на етикетирането, общото количество протеин не се основава на това колко грама пълен и качествен протеин съдържа, а вместо това се основава на общото съдържание на азот.
Пример за това какво вие виждате на етикета: съдържание на белтъчини - 75%. Втори пример, още по-подвеждащ: Протеин: 20 или 21 грама в доза от 30 грама (което е равно на 68-70% протеин).
След това компаниите могат да се възползват от това, като добавят евтини азотсъдържащи аминокиселини в праха, изкуствено повишавайки процента протеин на етикета.
Например, вашият протеин на прах може да съдържа 25 грама протеин в доза, докато в действителност това може да са само 15 грама истински протеин и 10 грама евтини аминокиселини като глутамин, таурин или глицин (глутаминът, тауринът и глицинът са трите най-евтини за производство аминокиселини).
Дори креатинът (съединение, съставено от три аминокиселини) може да се използва за увеличаване на процента на протеините, защото дори креатинът е малко по-евтин от най-качествените протеини - силно пречистени изолати.
Това е мръсен трик, който ви оставя с продукт с по-ниско качество. Реално вие получавате един нискокачествен протеин, който в някои случаи дори се рекламира като премиум, с по-силен ефект за качване на мускули и подобни смешни твърдения.
За да избегнете това, проверете списъка на съставките за отделни аминокиселини, които са добавени, и се придържайте само към продукти, в които е посочен точния вид на използвания протеин, последван от нищо друго освен аромати и подсладители.
Ако видите, че в протеина има добавен креатин, глутамин, таурин, глицин, не купувайте от тази марка. Протеинът им е "премиум" само в кавички.
3. Не се поддавайте на пресилени твърдения за протеина от компанията производител.
Някои компании продават своите протеинови прахове като някакво "магическо" решение за изграждане на мускули, което значително превъзхожда другите източници на протеин.
Суроватъчният протеин несъмнено е източникът с най-високо качество по отношение на неговия аминокиселинен профил и бионаличност, но това не означава, че ще изстреля рязко вашия прогрес в сравнение с ползването на други източници на протеин.
Истината е, че докато приемате достатъчно общо количество протеин дневно (минимум 1,8-2 грама на килограм телесно тегло) и базирате храненията си на висококачествени пълноценни източници, вие ще получавате всички необходими аминокиселини до края на деня за оптимизиране на растежа ви. Забележка: източникът на протеин все още има значение, просто не е задължителен да е само един отделен източник.
Протеиновите прахове са удобен начин да задоволите нуждите си от протеини за деня, но не са ни абсолютно необходими и дали ще включите такъв в диетата си е просто въпрос на лични предпочитания. Ако вие сте 80 кг и можете днес да изядете 160-200 грама чист протеин, то протеинът на прах не ви е задължителен.
Забележка: 200 грама чист протеин означава да изядете днес около 800 грама пилешки гърди, около 1 кг свинско месо (много допълнителни мазнини) или 1 кг яйца, с всички произлизащи от това последствия.
Мислете за протеинът на прах просто като за друг незадължителен хранителен продукт във вашия план (не по-различен от пилешко, говеждо или риба), а не като добавка, която задължително трябва да имате. Да, ако тренирате често и сериозно, ще ви трябва по поне една доза протеин на прах дневно, но дори да я пропуснете еднократно, няма да загубите нищо.
4. Мистерията на патентованите смеси в протеина на дадена марка.
И накрая, внимавайте за патентовани смеси, които някои марки вкарват в продуктите си, за да могат да ги продават като "премиум".
Патентованата смес е по същество смес от съставки, в която общото количество на всички комбинирани съставки е посочено на етикета, но не и конкретните количества от всяка съставка поотделно. И патентът, като един вид авторско праве, е основание да не се разкрива точното съдържание.
Например, една смес може да включва комбинация от суроватъчен концентрат и суроватъчен изолат, но не ви казва по колко от всеки вид. Тази липса на прозрачност може да бъде много подвеждаща. Практикува се масово - от полски, немски и български марки протеини.
Придържайте се към продукти, които ясно изброяват какъв вид протеин получавате и колко точно. Прозрачността е ключова и вие заслужавате да знаете какво точно консумирате.
Пазарувайте разумно и не се поддавайте на фалшиви твърдения. Ценете парите си - да купувате само качествени марки протеини е част от успеха ви!
Етикети: протеин, хранителни добавки